Please enable JS
  • slidebg2
    MOLEKÜLER TANIDA
    DIŞ KALİTE
    KONTROL PROGRAMI

COVID-19 MOTAKK DKD PROGRAMININ SAHAYA YANSIMALARI

26 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilen, "COVID-19 MOTAKK DKD Programının Sahaya Yansımaları" başlıklı çevrim içi toplantının video kaydı

MOTAKK

ISO/IEC 17043: 2010 (Uygunluk değerlendirmesi – Yeterlilik deneyi için genel şartlar)‘da bildirilen maddelere ve bunun gereği olan ISO 13528 (Statistical methods for use in proficiency testing by interlaboratory comparison) maddeleri göz önünde bulundurularak, uygulama kurallarına (“Code of practice”) uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

MOTAKK Nedir?

MOTAKK projesi, Moleküler Tanıda Kalite Kontrol Programının kısaltması olup, 2014 yılında SB0102 kodlu “Tıbbi Tanı Kitleri, Kitlerle İlgili Cihaz, Yazılım ve Referans Materyallerinin Geliştirilmesi” çağrısı altında yer alan “Tanı kitleri için gerekli olan referans maddelerin ve kontrol materyallerinin geliştirilmesi ve sertifikalandırılması” çağrısına “Hepatit B, C ve Delta Virüslerinin Moleküler Tanılarında Kullanılan Yöntemler için Kalite Kontrol Serumlarının ve Ulusal Kalite Kontrol Programlarının Geliştirilmesi” başlığı ile sunulmuş ve 213S130 no ile kabul edilmiş 1003 TUBİTAK projesi olarak başladı. Yürütücülüğü Ankara Üniversitesi Hepatoloji Enstitüsü tarafından yapıldı. Proje, 01.12.2016 tarihinde başarıyla sonuçlandırıldı ve sonuç raporu kabul edildi. MOTAKK programlarının kurumsal bir şekilde, yeni programlar da eklenerek devamının sağlanması amacıyla MOTAKK Biyoteknoloji adıyla, Ankara Üniversitesi Teknokenti’nde dış kalite kontrol program sağlayıcısı bir “spin-off” firma olarak kuruldu.

E-Posta

info@motakk.org

ADRES

Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Bahçelievler Mah. 319. Cad. No: 35 Gölbaşı Ankara 06830